P.P.H.U. GREGOR
PLESZEWSKIE KOTŁY C.O.

Kotły węglowe dają niezależność

Węgiel kamienny wcale nie odchodzi do lamusa. Pogłoski o jego zapomnieniu są mocno przesadzone, mimo wszystko ma wielu zwolenników.
Od lat, zwłaszcza środowiska ekologów, nawołują do odstąpienia od stosowania tego źródła energii, oskarżają go o doprowadzenie do efektu cieplarnianego, nadmierną emisję CO2 i chcą zastąpienia go inną, najlepiej zieloną energią lub gazem. Szkopuł w tym, że zielona energia wciąż jest bardzo droga, a sposoby jej pozyskania nie aż tak bardzo efektywne. Z kolei błękitne paliwo, czyli gaz ziemny jest skażony politycznie i bywa instrumentem politycznej walki, o czym dobitnie przekonaliśmy się przy okazji aneksji Krymu przez Rosjan. To z kolei sprawia, ze jego cena bywa chwiejna i wysoka, o czym Polacy przekonują się od lat negocjując zakupy z rosyjskim Gazpromem. Tymczasem Polska stoi węglem kamiennym będącym w zasięgu ręki i coraz więcej słychać głosów, że właśnie węgiel kamienny jest naszym najlepszym sposobem na narodową niezależność energetyczną.
Warto się nad tym zastanowić właśnie teraz, gdy ruszył sezon domowych remontów i budów. Jedną z najważniejszych decyzji związanych z budowa domu jest właśnie wybór paliwa, jakim będzie on ogrzewany. Warto poważnie rozważyć zainstalowanie w domowej kotłowni

nowoczesnego kotła na opał stały

, czyli przede wszystkim węgiel. To nadal najtańsze paliwo, a nowoczesne piece są przyjazne dla środowiska. Mowa o

automatycznych kotłach z podajnikami zasilanymi ekogroszkiem

.
Ekogroszek to nazwa handlowa paliwa produkowanego z węgla o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki. A dostosowane do jego spalania kotły są nie tylko bardzo sprawne, ale też prawie bezobsługowe.
Od 17 lat specjalizujemy się w

produkcji kotłów na opał stały

- mówi Grzegorz Królak, właściciel firmy Gregor produkującej znane z wysokiej jakości

pleszewskie piece

. - Przez ten czas w technologii dokonała się prawdziwa rewolucja.
Wprawdzie zasada działania pozostaje niezmienna: piec posiada dołączony zasobnik na ekogroszek, z którego poprzez układ podający pobiera potrzebne porcje opału, ale rewolucja, o której mowa dotyczy przede wszystkim systemu sterowania pracą kotła i instalacji grzewczej. Nowoczesne sterowniki czynią z kotła na ekogroszek w zasadzie bezobłsugowe urządzenie (z możliwością podglądu i korygowania parametrów przez internet czy telefon komórkowy), które od człowieka wymaga jedynie uzupełnienia co 4-7 dni zasobnika i usunięcia popiołu.
W naszych

kotłach

montujemy systemy sterowania PID - mówi Grzegorz Królak. Po ustawieniu parametrów pracy, temperatury wyjściowej z kotła i temperatury wymaganej na bojlerze, sterownik sam ustala częstotliwość podawania opału i obroty dmuchawy.
To

piece dwufunkcyjne

, co oznacza, że ogrzewają wodę w instalacji grzewczej oraz ciepłą wodę w bojlerze. Obie funkcje działają niezależnie do siebie, co sprawia, że piec może być używany przez cały rok. W sezonie grzewczym dostarcza ciepła do instalacji grzewczej w domu i zapewnia ciepłą wodę użytkową z bojlera, w sezonie letnim ogrzewa tylko bojler.
Co rusz pojawiają się nowe rozwiązania podnoszące sprawność kotła - mówi G. Królak. Udoskonalane są układy nawęglania, bardziej ciche motoreduktory, specjalnej konstrukcji ślimaki nie powodujące kruszenia węgla, ruchomy ruszt paleniska ułatwiający dopalanie paliwa i osuwanie popiołu do popielnika. W ofercie mamy na przykład

kotły z miedzianą wężownicą

umieszczoną w płaszczu wodnym . Takie rozwiązanie powoduje, że wężownica działa jak przepływowy ogrzewacz wody. Aby mieć ciepła wodę użytkową nie musimy montować dużego bojlera.
Pojawiają się też rozwiązania, których celem jest

zminimalizowanie obsługi pieca

przez użytkownika. Wąskim gardłem do tej pory była ograniczona pojemność zasobnika, ale już ta niedogodność została przez konstruktorów zlikwidowana. Możliwe jest zamontowanie w piecach systemu pobierania opału z ogromnego kosza mieszczącego kilka ton opału oraz równolegle systemu automatycznego odprowadzania z pieca popiołu. W ostatnim czasie pojawiła się funkcja napowietrzania zbiornika w układzie podawania co powoduje osuszanie ekogroszeku, co z kolei przekłada się na jego lepsze spalanie w retorcie. Standardem są elektryczne systemy zapobiegające zapłonom w zbiorniku paliwa,które zamykają dopływ powietrza do spalania oraz uruchamiają pracę przekładni, aby wyprowadzić tlący się węgiel do paleniska .
Jest jeszcze jedna ważna zaleta naszych kotłów - mówi G. Królak. - Są one wyposażone w dodatkowe palenisko służące do palenia ręcznego. Możemy więc palić w układzie automatycznym ekogroszkiem,miałem węglowym oraz mieszanką ekogroszku i miału lub domieszką biomasy w postaci owsa, kukurydzy, peletu. Ręcznie na ruszcie wodnym palimy grubym węglem, drewnem, papierem.
Mamy do dyspozycji cały wachlarz paliw stałych . Można więc powiedzieć, że

kotły

dają nam niezależność energetyczną w naszych domach.
Jan Borowiak